NTC KOMBİ (ŞOFBEN) YEDEKLERİ – SENSÖR / NTC GAS WATER HEATER – KOMBI SPARE PARTS – SENSOR

NTC KOMBİ (ŞOFBEN)-KOMBİ YEDEKLERİ- SICAKLIK KONTROL SENSÖRÜ

NTC GAS WATER HEATER-KOMBI-SPARE PARTS-HEAT CONTROL SENSOR

cep : 0535 6801698  

mail :  ercan2@yahoo.com

1111

TOPTAN SATIŞ FİYATI 9,00 TL/Adet+KDV

Stoktan Teslim

KOMBİ SENSÖR-003

depositphotos_105153014-stock-illustration-set-of-gas-water-heater

şofben-bosch

———————-0——————- 

Teknik Bilgilendirme:

NTC NEDİR ? : Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası ( NTC ) ısı sensörleridir.  Bu parça sıcaklık derecesini kontrol eder ve elektronik ana kart ile devamlı haberleşir. Ana kart ısı derecesine ulaşıldığında ve dereceye yaklaşıldığı sensörün gönderdiği direnç ile ısı kontrol altında tutulur.

ANLAMI NEDİR ? : NTC ingilizce “Negative Temperature Coefficient” ifadesinin baş harflerinde oluşur. Anlamı ise “Negatif ısıl katsayısı” yani sıcaklıkla doğru orantılı olarak ohm ( Ω ) dirençleri azalan elemanlardır. Kombilerde aynı görevi yapan suya temaslı ve suya teması olmayan tip  NTC sensörleri kullanılır.

ARIZA SEBEBİ NEDİR ?Kombilerin NTC arızası genellikle kısa devre oluşmasından meydana gelir. Su kaçağı ve oksitlenme ile NTC sensör kısa devre yapar ve arıza verir. 

ARIZA NASIL GİDERİLİR ? : Değişimi kolay olan daldırma sensör cihazın kendi içinde bulunan su tahliye vanasından boşaltıldıktan sonra yenisi ile değiştirilir.

Çoğunun direnci sıcaklık artıkça azalır, yani daha çok NTC tipi termistörlerle karşılaşırız.

ÖZELLİKLERİ NEDİR ?

  • NTC’ler – 300 C° ile +50 C° arasındaki sıcaklıklarda kararlı bir şekilde çalışabilirler.
  • NTC’ler sayesinde hassas elektronik cihazların fazla ısınması veya soğuması durumunda zarar görmeleri engellenmiş olur.

NTC SAĞLAMLIK TESTİ NASIL YAPILIR ?

  • NTC’yi uçlarından ohmmetreye bağladığınızda ilk olarak oda sıcaklığında NTC üzerinde yazılı değeri okumamız gerekir. Daha sonra mum veya çakmak ile ısıttığımızda direnci azalıyor ise NTC sağlam demektir. Bunun dışında bir durum gerçekleşiyorsa NTC bozuktur, arızalıdır.

NTC-2

———————-0——————- 

26 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 3.351 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git